Yumurta Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yumurta Nakli 

Yumurta nakli bir tüp bebek uygulamasıdır. Yumurta nakli sayesinde bebek sahibi olamayan çiftlerin de bir bebek sahibi olması ve hayatlarını daha mutlu bir şekilde geçirmeleri söz konusudur. Yumurta nakli günümüzde sperm nakli ve embriyo nakli gibi nakillerle birlikte başarı ile uygulanan bir yöntemdir. Yönetim uygulanışı ile ilgili detaylı bilgiye ayrıca embriyodonasyonu.net adresinden de erişebilirsiniz. Ülkemizde yumurta nakliyle tüp bebek uygulaması yaptırmak, söz konusu olmasa da Kıbrıs ve Gürcistan gibi ülkelerde yumurta nakliyle tüp bebek uygulaması yaptırmak ve bebek sahibi olmak mümkündür. Üstelik çiftler dilerlerse sadece yumurta naklini değil, sperm nakli veya embriyo nakli yöntemlerini de tercih edebilirler.

Yumurta nakli yöntemine hangi durumlarda ihtiyaç duyulur?

Genç kadınlar için doğum kontrolü ardından yumurtalıklarınızın artık çalışmadığı size söylenmiş olabilir. Bu noktaya gelmeden önce hormonlarınıza bakılmış ve ultrason yöntemiyle tetkikler yapılmış olabilir. Gelinen noktada ise yumurtalıkların artık yumurta üretmediği tespit edilmiş olabilir. Böylesi bir duruma daha önce geçirdiğiniz kist ameliyatları yol açmış olabilir. Hatta daha önce çocuk sahibi olan kişilerde de hayatın çeşitli nedenlerinin yol açtığı durumlar sebebiyle yumurtaların artık çalışmaz hale gelmesi de söz konusudur. Bu noktada tekrar çocuk sahibi olmak istiyor olmanız da oldukça doğaldır. Günümüzde bu gibi durumlar için geliştirilmiş tüp bebek yöntemlerinde yumurta nakli ile bebek sahibi olmak da söz konusudur.

Eğer doktor tetkiklerinin ardından yumurtalarınızın size çalışmadığı söylendiyse bu durumda tercih edebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Bu yollardan birisi çocuk sahibi olmaktan vazgeçmek diğeri ise yumurta nakli ile çocuk sahibi olmaya karar vermektir. Yumurta nakli ile çocuk sahibi olma işleminde eşinizin spermleri ile başka bir kadının yumurtaları döllenir ve sonuçta oluşan embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir.

yumurta nakli yaptırmak

Yumurta nakli nasıl gerçekleştirilir?

Yumurta nakli işleminin gerçekleştirilebilmesi için anne adayının adet günlerinin ikinci gününde anne hazırlanmaya başlanır. Toplamda yumurta nakli uygulaması 20 günde tamamlanır. İşlemin 15. gününde baba adayı spermlerini verir ve donör yumurta ile spermler döllenirler. Bu noktada donör uygulaması ile tüp bebeğin Türkiye’de yasak olduğunu fakat, Kıbrıs ve Girit gibi yerlerde yasal olduğunu da ekleyelim. Donasyon yönteminin nerelerde yasal olduğu ve ücretleri ile ilgili bilgi almak için embriyodonasyonu.net adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Donör yumurtalar genelde genç kadınların yumurtaları olarak seçilirler. Bu sayede gerek döllenme olasılığı gerekse de hamileliğin oluşma olasılığı büyük artış gösterir. Döllenme işleminin tamamlanmasının ardından geçen 3 ila 5 günlük sürede embriyolar arasından seçilen bir veya iki embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Daha sonra çiftler gebelik sonuçlarının netleşmesi için beklemeye başlayabilirler.

Yumurta nakli ile annelik

Bazı kadınlar yumurta nakli ile annelik konusunda endişe duymaktadır. Yumurta nakli nedeniyle doğacak bebek babanın genetik özelliklerini alırken, annenin değil, yumurta donasyonu yapan kişinin genetik özelliklerini taşır. Bu noktada anne adaylarının kafasında yumurta nakli ile ilgili sorular oluştuğunu söylemek de mümkün.

Yumurta nakli ardından gebelik süreci başlar ve anne adayı bebeğini 9 ay boyunca taşır. Bu da annelik demektir. Her ne kadar genetik açıdan bebek annenin özelliklerini taşımasa da, gerek yasalar gerekse de tıp dünyası bu yöntemde doğuran kişiyi anne olarak kabul eder. Yasalar ve hukuki süreç ile ilgili bilgiyi alabileceğiniz embriyodonasyonu.net sitemizi de mutlaka ziyaret edin. Annelik bebek ana rahmine düştüğü an başlar ve doğum ve sonrasında da devam eder. Yumurta nakli yöntemi ile bebek sahibi olan tüm çiftler bebeklerinin annesi ve babası olarak kendilerini kabul ederler. Bugüne kadar bebeği reddetme gibi bir durumun görülmediğini söylemek de mümkün. Yumurtalarınız yeterli olmaması günümüzde yumurta nakli sayesinde bir çaresizlik değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *